Cel mai bun API de email tranzacțional pentru afaceri mici, 2026
Un API de email tranzacțional pentru afaceri mici trimite confirmări de rezervare, chitanțe și resetări de parolă de pe propriul domeniu atunci când site-ul sau aplicația ta îl solicită. Pentru cel mai simplu început plătit, Postmark costă $15 pe lună pentru 10.000 de emailuri. Pentru un nivel gratuit în care să crești, Resend oferă 3.000 de emailuri pe lună. Pentru cel mai mic cost la volum, Amazon SES costă $0.10 per 1.000 dacă te simți confortabil în AWS. Dacă emailurile aparțin clienților pe care îi gestionezi deja într-un CRM, Workspace369 le trimite de pe propriul domeniu, la un cost mai mare per email plus planul său.
API-uri de e-mail tranzacțional pentru afaceri mici comparate pe nivel gratuit, cost la 10.000 și 50.000 de e-mailuri și limite: Postmark, Resend, Amazon SES, SendGrid și altele.
Workspace369 publică această comparație bazată pe documentație și este una dintre opțiuni. Nu este un clasament independent sau un benchmark de livrabilitate practic.
Principalele concluzii
- Un API de email tranzacțional trimite mesaje unu-la-unu pe care aplicația ta le declanșează, cum ar fi confirmări de rezervare, chitanțe și resetări de parolă, nu newslettere.
- Pentru majoritatea micilor afaceri, cifrele decisive sunt nivelul gratuit, prețul la 10.000 de emailuri pe lună și cât durează configurarea, nu debitul brut.
- Postmark este cel mai simplu punct de pornire plătit la $15 pe lună pentru 10.000 de emailuri; Resend și Brevo au cele mai utilizabile planuri gratuite, la 3.000 pe lună și 300 pe zi.
- Amazon SES este cel mai ieftin la volum, la $0.10 per 1.000 de emailuri, dar conturile noi încep într-un sandbox și necesită configurare AWS.
- Workspace369 se potrivește afacerilor de servicii ale căror e-mailuri aparțin unui dosar de client în CRM-ul lor; costă mai mult pe e-mail decât serviciile dedicate și trimite un destinatar pe apel.
Ce conține?
Ce este un API de e-mail tranzacțional (și ce nu este)Cum am comparat aceste instrumenteCele mai bune API-uri de email tranzacțional pentru afaceri mici în 2026Comparație lateralăCe API de e-mail tranzacțional se potrivește afacerii dvs.?Configurați-l astfel încât emailurile dvs. să ajungă în căsuța de email
Ce este un API de e-mail tranzacțional (și ce nu este)
Un email tranzacțional este un mesaj unu-la-unu pe care sistemul tău îl trimite deoarece o persoană a făcut ceva: a rezervat un slot, a plătit o factură, s-a înregistrat sau a cerut o resetare de parolă. Un API înseamnă că serverul tău îl trimite printr-un apel HTTPS în loc de a trece printr-un client de email.
Aveți nevoie de formularea înainte de instalație? Gratuitul generator de reamintiri de plată redactează un memento politicos pe care îl poți trimite prin oricare dintre aceste servicii.
Răspunsurile contează și ele: un client care răspunde la o confirmare de rezervare se așteaptă ca o persoană să o vadă, așa că decideți din timp dacă răspunsurile merg la un inbox partajat sau direct către aplicația dvs.
Nu este un instrument de newsletter. Trimiterea aceleiași campanii către o listă este email de marketing, cu propriile reguli de consimțământ și dezabonare, iar majoritatea serviciilor de mai jos îl vând ca produs separat. Amestecarea celor două pe un singur domeniu permite unei campanii proaste să afecteze livrarea chitanțelor dvs.
Cum am comparat aceste instrumente
Am revizuit pagina de prețuri și documentația fiecărui furnizor pe 4 noiembrie 2026 și le-am comparat pe cinci aspecte pe care o mică afacere le resimte prima dată:
- Nivel gratuit: câte emailuri puteți trimite înainte de a plăti și dacă este un plan real sau un test.
- Preț la 10.000 și 50.000 de emailuri pe lună: luate de pe fiecare pagină de prețuri sau calculate dintr-un preț publicat per 1.000 sau per bloc, unde pagina nu are un tabel. Cifrele calculate sunt marcate.
- Configurare înainte de primul email real: verificarea domeniului, aprobarea contului, limitele sandbox-ului sau un alt plan pe care trebuie să-l cumperi mai întâi.
- IP dedicat: dacă puteți obține unul și de pe ce plan. Majoritatea expeditorilor mici nu au nevoie de unul.
- Răspunsuri și email de intrare: dacă serviciul poate primi răspunsuri sau e-mailuri de intrare.
Ordinea este în funcție de potrivirea pentru o mică afacere care dorește în principal e-mail tranzacțional fiabil la un cost redus. Workspace369 și Mailchimp Transactional sunt ultimele, deoarece fiecare are sens doar dacă utilizați deja, sau doriți, produsul mai larg.
Nu am trimis e-mailuri de test prin fiecare serviciu și nu am măsurat plasarea în inbox. Livrabilitatea depinde în mare măsură de propriul dvs. domeniu, conținut și listă, așa că tratați orice benchmark individual cu precauție.
Cele mai bune API-uri de email tranzacțional pentru afaceri mici în 2026
1. Postmark, cel mai bun pentru un început tranzacțional simplu și plătit
Postmark este construit în jurul emailului tranzacțional și îl separă de emailul de difuzare prin fluxuri de mesaje. Basic este $15 pe lună pentru 10.000 de emailuri, iar 50.000 de emailuri costă $55 pe lună pe Basic. Planul gratuit este de 100 de emailuri pe lună fără depășiri, ceea ce este suficient pentru a testa o integrare, nu pentru a rula o afacere.
Puncte forte: o singură sarcină clară, prețuri publicate pe volum și fluxuri tranzacționale și de difuzare separate. Emailul de intrare către un webhook este disponibil pe Pro și Platform.
Limitare: IP-urile dedicate încep de la $50 pe lună și doar pe Pro sau Platform la 300.000 sau mai multe emailuri pe lună, iar planul gratuit este un nivel de testare. Peste 10.000 de emailuri, suprataxa este facturată per 1.000, deci factura crește odată cu volumul, în loc să sară între planuri.
Cel mai bun pentru: o afacere mică ce dorește să plătească puțin și să nu se mai gândească la email.
2. Resend, cel mai bun pentru dezvoltatorii care doresc un nivel gratuit generos
Resend este un API de email orientat către dezvoltatori, cu SDK-uri oficiale. Planul gratuit trimite 3.000 de emailuri pe lună, limitat la 100 pe zi. Pro este $20 pe lună pentru 50.000 de emailuri, deci 10.000 și 50.000 costă la fel $20. Emailul de intrare este pe fiecare plan, iar fiecare email primit contează în cota lunară.
Puncte forte: un plan gratuit suficient de mare pentru traficul real al unei aplicații mici, un singur pas plătit care acoperă volume mici și intrare pe fiecare plan.
Limitare: nu există un plan plătit între Gratuit și $20, iar un IP dedicat este un supliment lunar de $30 pe planul $90 Scale numai.
Cel mai bun pentru: o echipă mică ce își construiește propria aplicație și dorește să înceapă gratuit și să rămână pe un singur plan pentru mult timp.
3. Amazon SES, cel mai bun pentru cel mai mic cost la volum
Amazon SES nu are o taxă lunară: plătești $0.10 per 1.000 de emailuri trimise, deci 10.000 de emailuri costă aproximativ $1 și 50.000 aproximativ $5 (calculat din prețul per 1.000). Conturile noi AWS pot folosi un plan gratuit cu credite pentru primele șase luni.
Puncte forte: cel mai mic preț per email, și se scalează la orice volum. Primirea emailurilor este, de asemenea, taxată per 1.000, iar IP-urile dedicate sunt disponibile la $24.95 pe lună fiecare.
Limitare: conturile noi încep într-un sandbox care trimite doar către adrese verificate, până la 200 de mesaje pe zi, până când AWS aprobă accesul la producție. De asemenea, îl gestionați în consola AWS, cu verificare a identității pentru fiecare adresă De la.
Cel mai bun pentru: o afacere cu un dezvoltator care folosește deja AWS.
4. Mailgun, cel mai bun pentru rutare de intrare la un preț redus
Planul gratuit Mailgun trimite 100 de emailuri pe zi pe un singur domeniu cu o rută de intrare. Basic începe de la $15 pe lună pentru 10.000 de emailuri, iar Foundation este $35 pe lună pentru 50.000.
Puncte forte: rute de intrare care analizează răspunsurile și le redirecționează către aplicația dvs., de la planul gratuit în sus, și un preț publicat per 1.000 pentru depășiri.
Limitare: Gratuit și de bază permit un utilizator, iar un IP dedicat suplimentar costă $59 pe lună. IP-urile dedicate fac parte din nivelurile cu volum mai mare, de care o mică afacere rareori are nevoie.
Mailgun se potrivește unei aplicații care ar trebui să acționeze la răspunsuri: un client răspunde la o confirmare, iar o rută postează acel răspuns pe serverul dvs., astfel încât aplicația dvs. să poată actualiza rezervarea sau să deschidă un tichet de suport fără ca cineva să redirecționeze manual emailul.
Cel mai bun pentru: o aplicație care trebuie să primească și să proceseze răspunsuri, precum și să trimită.
5. SendGrid, cel mai cunoscut, cu o perioadă de probă în loc de un plan gratuit
Twilio SendGrid este unul dintre cele mai utilizate API-uri de e-mail. Essentials începe de la $19.95 pe lună și Pro de la $89.95 pe lună cu un IP dedicat. Conturile noi primesc o perioadă de probă de 60 de zile pentru 100 de e-mailuri pe zi. Volumele de e-mail pe plan sunt setate într-un glisor pe pagina sa de prețuri.
Puncte forte: un API consacrat, un webhook Inbound Parse și un IP dedicat inclus de la Pro.
Limitare: nu există un plan gratuit permanent, iar planul care acoperă volumul dvs. este afișat doar în acel glisor. Odată ce perioada de probă de 60 de zile se încheie, treceți la un plan plătit pentru a continua trimiterea.
Cel mai bun pentru: o afacere care dorește un furnizor consacrat și se așteaptă să crească spre planuri superioare.
6. Brevo, cel mai bun dacă dorești și emailuri de marketing în același cont
Brevo este o platformă de marketing ale cărei planuri includ toate API-ul tranzacțional și SMTP. Planul gratuit trimite 300 de emailuri pe zi după aprobarea contului. Starter este $9 pe lună de la 5.000 de emailuri, iar Standard este $18 pe lună.
Puncte forte: newslettere, automatizări și email tranzacțional într-un singur cont, și o alocație zilnică gratuită.
Limitare: conturile sunt aprobate înainte de a putea trimite, iar emailurile tranzacționale și cele de marketing partajează un singur cont, așa că păstrează-le pe domenii de trimitere separate.
Brevo are sens atunci când aceeași persoană scrie newsletterul și configurează chitanțele: un singur login, o singură listă de contacte și o singură factură, cu alocația zilnică gratuită acoperind o lună liniștită.
Cel mai bun pentru: o afacere mică ce dorește un singur instrument pentru campanii și chitanțe.
7. Workspace369, cel mai bun când emailul aparține unui client din CRM-ul tău
Workspace369 este un CRM pentru afaceri de servicii, cu un API de e-mail pentru CRM sau aplicația pe care o construiți pe acesta. Serverul dvs. trimite un e-mail pe apel printr-o căsuță de e-mail de pe domeniul dvs. personalizat verificat, utilizând o cheie doar pentru trimitere care nu poate citi nimic altceva din spațiul de lucru. Răspunsurile ajung la acea căsuță de e-mail, iar o respingere permanentă sau o plângere de spam oprește trimiterea ulterioară de e-mailuri către acea adresă din fiecare căsuță de e-mail din spațiul de lucru.
Prețuri: fiecare email folosește 1 credit de email per destinatar plus un mic consum de AI. Creditele de email vin în pachete: 1.000 pentru $9, 5.000 pentru $29 sau 20.000 pentru $99. Spațiul de lucru în sine este un plan lunar, de la $29 pe Cadet. Limitele sunt 120 de solicitări pe minut per cheie și 1.500 de emailuri pe zi per spațiu de lucru (400 pe zi în primele 30 de zile).
Limitare: costă mai mult per email decât fiecare serviciu dedicat de aici, trimite un destinatar per apel și webhooks de stare a livrării nu sunt încă disponibile. Nu este un expeditor în masă.

Căsuța de e-mail este aceeași din care echipa dvs. răspunde deja, astfel încât un răspuns la un e-mail API ajunge alături de apelurile, textele și e-mailurile anterioare ale clientului.
Cel mai bun pentru: o agenție, un studio sau un cabinet de consultanță ale cărui confirmări de rezervare și memento-uri de factură ar trebui să provină din același sistem care deține clientul, rezervarea și factura. Dacă construiești acel sistem cu un agent de codare AI, vezi Construiește un CRM cu AI.
8. Mailchimp Transactional, cel mai bun dacă plătești deja pentru Mailchimp
Mailchimp Transactional, anterior Mandrill, este un add-on pentru planurile de marketing plătite ale Mailchimp. Costă $20 per bloc de 25.000 de emailuri, deci 50.000 de emailuri sunt $40 (două blocuri, calculate), și primiți 500 de emailuri de test gratuite către domeniul dvs. verificat.
Puncte forte: un singur furnizor și o singură factură dacă newsletterele dvs. rulează deja pe Mailchimp.
Limitare: necesită un plan Mailchimp Standard sau superior pe lângă blocurile de email, și nu există un plan gratuit. O afacere care trimite doar chitanțe ar plăti pentru un plan de marketing pe care nu îl folosește.
Prețul pe bloc se rotunjește, de asemenea: 10.000 de emailuri costă la fel $20 ca 25.000, deci funcționează cel mai ieftin atunci când trimiteți aproape un bloc complet în fiecare lună.
Cel mai bun pentru: o afacere deja pe Mailchimp Standard sau Premium.
Comparație laterală
Prețuri revizuite pe 4 noiembrie 2026, pe pagina de prețuri a fiecărui furnizor. "Calculat" înseamnă calculat dintr-un preț publicat per 1.000 sau per bloc.
| Serviciu | Nivel gratuit | ~10.000 de emailuri/lună | ~50.000 de emailuri/lună | Feriți-vă de |
|---|---|---|---|---|
| Postmark | 100 de emailuri/lună (test) | $15 | $55 | IP dedicat doar de la Pro la peste 300k/lună |
| Resend | 3.000/lună, 100/zi | $20 | $20 | Niciun plan între Gratuit și $20 |
| Amazon SES | Credite pentru conturi noi | ~$1 (calculat) | ~$5 (calculat) | Sandbox până când AWS aprobă producția |
| Mailgun | 100/zi | $15 | $35 | Un utilizator pe Gratuit și de bază |
| SendGrid | perioadă de probă de 60 de zile, 100/zi | Vezi site | Vezi site | Volumele sunt afișate doar în glisorul paginii |
| Brevo | 300/zi după aprobare | Vezi site | Vezi site | aprobarea contului înainte de trimitere |
| Workspace369 | Niciunul; credite de email de la $9 per 1.000 | $58 în credite (două pachete de 5.000, calculat), plus un plan de la $29/lună | Peste limita zilnică | 1 destinatar pe apel, 1.500 pe zi pe spațiu de lucru (400 pe zi în primele 30 de zile) |
| Mailchimp Transactional | 500 de emailuri de test | $20 (un bloc de 25.000) | $40 (calculat) | Necesită Mailchimp Standard sau superior |
Limita zilnică a Workspace369 de 1.500 de e-mailuri pe spațiu de lucru înseamnă cel mult aproximativ 45.000 într-o lună de 30 de zile, deci nu este construit pentru 50.000 de e-mailuri tranzacționale pe lună.
Ce API de e-mail tranzacțional se potrivește afacerii dvs.?
| Situația dvs. | Începeți cu |
|---|---|
| Doriți să plătiți puțin și să nu vă gândiți niciodată la asta | Postmark |
| Construiți propria aplicație și doriți să începeți gratuit | Resend |
| Aveți un dezvoltator, utilizați AWS și trimiteți mult | Amazon SES |
| E-mailurile dvs. confirmă rezervările și urmăresc facturile pentru clienții din CRM-ul dvs. | Workspace369 |
| Aplicația dvs. trebuie să primească și să proceseze răspunsuri | Mailgun sau Resend |
| Doriți să trimiteți și newslettere și doriți un singur cont | Brevo sau Mailchimp Transactional dacă plătești deja pentru Mailchimp |

Configurați-l astfel încât emailurile dvs. să ajungă în căsuța de email
Indiferent de serviciul pe care îl alegeți, prima oră contează mai mult decât logo-ul:
- Trimiteți de pe domeniul dvs. Adaugă înregistrările SPF, DKIM și DMARC pe care le oferă serviciul. Furnizorii mari de cutii poștale așteaptă emailuri autentificate, iar un domeniu verificat ajută chiar și la volum mic.
- Utilizați un subdomeniu pentru marketing. Păstrați chitanțele pe
mail.yourdomain.comși newslettere penews.yourdomain.com, sau folosește fluxurile separate ale serviciului. - Dezactivați urmărirea deschiderilor și clicurilor pentru chitanțe și resetări de parolă. Urmărirea rescrie fiecare link prin propriul domeniu al serviciului, ceea ce rar doriți într-o resetare de parolă sau o chitanță.
- Reîncercați în siguranță. Trimiteți o cheie de idempotență cu fiecare email unde API-ul o suportă, astfel încât o eroare de rețea și o reîncercare să nu trimită niciodată aceeași chitanță de două ori. Workspace369, de exemplu, preia o
Idempotency-Keyantet. - Gestionați respingerile. Opriți trimiterea către o adresă după o respingere permanentă. Verificați dacă serviciul dvs. păstrează o listă de suprimare pentru dvs. sau așteaptă ca aplicația dvs. să o facă.
Dacă afacerea dvs. rulează pe lucrări pentru clienți, s-ar putea să nu aveți nevoie deloc de un serviciu de email separat. Workspace369 păstrează clientul, rezervarea, factura și emailul împreună, iar aplicația dvs. proprie poate trimite prin acesta cu o cheie doar pentru trimitere. Vedeți cum funcționează cu un CRM pe care îl construiți cu AI, sau comparați Planuri Workspace369.
Surse revizuite pentru acest ghid
- Prețuri PostmarkPagina oficială de prețuri și tabelul său /pricing.txt revizuite pe 4 noiembrie 2026.
- Prețuri ResendPagina oficială de prețuri revizuită pe 4 noiembrie 2026.
- Prețuri Amazon SESPagina oficială de prețuri revizuită pe 4 noiembrie 2026; limitele sandbox din ghidul dezvoltatorului SES.
- Prețuri API de e-mail Twilio SendGridPagina oficială de prețuri revizuită pe 4 noiembrie 2026; volumele de email pe plan se redau în browser, deci nu sunt cotate aici.
- Prețuri MailgunPagina oficială de prețuri revizuită pe 4 noiembrie 2026.
- Prețuri BrevoPagina oficială de prețuri revizuită pe 4 noiembrie 2026.
- Email tranzacțional MailchimpPagina oficială de funcționalități și prețuri revizuită pe 4 noiembrie 2026.
- Trimiteți emailuri cu API-ul Workspace369Documentația Workspace369 pentru chei, limite și coduri de eroare, verificată împotriva API-ului live pe 4 noiembrie 2026.
Gestionați urmărirea clienților într-un singur spațiu de lucru.
CRM, inbox, voce, facturare, plăți, proiecte, fișiere, AI și automatizări de flux de lucru — conectate în loc de exportate.
Perioadă de probă gratuită de 14 zile. Card necesar. După perioada de probă: de la 29 USD/lună. Se reînnoiește automat în fiecare lună până când anulați. Anulați oricând în Setări → Facturare.
Vedeți prețurile