← Workspace369 Tutkimus

Yritysten selviytymisasteet 1, 5 ja 10 vuoden jälkeen: BLS-tiedot

Maaliskuussa 2015 päättyneen vuoden aikana syntyneistä Yhdysvaltain yksityisen sektorin työnantajatoimipaikoista 79,6 % selvisi yhden vuoden, 50,2 % viiden vuoden ja 34,7 % kymmenen vuoden ajan. Vertaa BLS-kohortteja ja toimialoja maaliskuuhun 2025 asti.

2026 painos

Keskeiset havainnot

Jokainen poiminta linkittää kanoniseen datariviinsä. Raportoidut luvut kuuluvat mainitulle tuottajalle; mallinnetut tulokset on merkitty laskelmiksi.

  1. Kaikki yksityiset laitokset, syntymäkohorttivuosi päättyi maaliskuussa 2015: laitoksen selviytyminen 1 vuoden iässä: 79,6 % (maaliskuun 2016 havainto vuoden 2015 kohortista).U.S. Bureau of Labor Statistics
  2. Kaikki yksityiset laitokset, syntymäkohorttivuosi päättyi maaliskuussa 2015: laitoksen selviytyminen 5 vuoden iässä: 50,2 % (maaliskuun 2020 havainto vuoden 2015 kohortista).U.S. Bureau of Labor Statistics
  3. Kaikki yksityiset laitokset, syntymäkohorttivuosi päättyi maaliskuussa 2015: laitoksen selviytyminen 10 vuoden iässä: 34,7 % (maaliskuun 2025 havainto vuoden 2015 kohortista).U.S. Bureau of Labor Statistics
  4. Kaikki yksityiset toimipaikat, syntymäkohortin vuosi päättyi maaliskuussa 2024: toimipaikan selviytyminen 1 vuoden iässä: 77,9 % (maaliskuun 2025 havainto vuoden 2024 kohortista).U.S. Bureau of Labor Statistics
  5. Kaikki yksityiset toimipaikat, syntymäkohortin vuosi päättyi maaliskuussa 2020: toimipaikan selviytyminen 5 vuoden iässä: 51,4 % (maaliskuun 2025 havainto vuoden 2020 kohortista).U.S. Bureau of Labor Statistics
  6. Ammattimainen, tieteellinen ja tekninen palvelu, syntymäkohorttivuosi päättyi maaliskuussa 2015: toimipaikan selviytyminen 10 vuoden iässä: 34,3 % (maaliskuun 2025 havainto vuoden 2015 kohortista).U.S. Bureau of Labor Statistics
  7. Valmistus, syntymäkohorttivuosi päättyi maaliskuussa 2015: yrityksen selviytyminen 10 vuoden iässä: 45,3 % (Maaliskuun 2025 havainto vuoden 2015 kohortista).U.S. Bureau of Labor Statistics
  8. Vähittäiskauppa, syntymäkohorttivuosi päättyi maaliskuussa 2015: toimipaikan selviytyminen 10 vuoden iässä: 44,2 % (maaliskuun 2025 havainto vuoden 2015 kohortista).U.S. Bureau of Labor Statistics
  9. Tiedotus, syntymäkohorttivuosi päättyi maaliskuussa 2015: toimipaikan selviytyminen 10 vuoden iässä: 30 % (maaliskuun 2025 havainto vuoden 2015 kohortista).U.S. Bureau of Labor Statistics
  10. Rahoitus ja vakuutus, maaliskuussa 2015 päättyneen syntymäkohortin vuosi: toimipaikan selviytyminen 10 vuoden iässä: 38,4 % (maaliskuun 2025 havainto vuoden 2015 kohortista).U.S. Bureau of Labor Statistics
  11. Terveydenhuolto ja sosiaalipalvelut, syntymäkohorttivuosi päättyi maaliskuussa 2015: toimipaikan selviytyminen 10 vuoden iässä: 36,4 % (maaliskuun 2025 havainto vuoden 2015 kohortista).U.S. Bureau of Labor Statistics
  12. Majoitus- ja ravitsemispalvelut, syntymäkohorttivuosi päättyi maaliskuussa 2015: laitoksen selviytyminen 10 vuoden iässä: 41,6 % (maaliskuun 2025 havainto vuoden 2015 kohortista).U.S. Bureau of Labor Statistics
Haaroittuvat paperipolut kulkevat vuodenaikaiskaarien läpi liiketoimintarakennuksiin ja erillisiin oviin, havainnollistaen liiketoiminnan jatkuvuutta ja sulkemista.
Tekoälyn luoma toimituksellinen kuvitus; ei datavisualisointi.

Mikä osuus työnantajatoimipaikoista selviytyy ajan myötä?

Selviytyminen riippuu sekä mitattavasta iästä että syntymäkohortista. Taulukko seuraa kutakin kohorttia erikseen ja jättää havaitsemattomat horisontit tyhjiksi.

Vieritä vaakasuunnassa vertaillaksesi kaikkia sarakkeita →

Yritysten selviytymisasteet — Havainnot maaliskuuhun 2025 asti. Yhdysvallat.
Syntymäkohortti (vuosi päättyi maaliskuussa)Vuosi 1Vuosi 2Vuosi 3Vuosi 4Vuosi 5Vuosi 6Vuosi 7Vuosi 8Vuosi 9Vuosi 10
202477.9%Ei vielä havaittuEi vielä havaittuEi vielä havaittuEi vielä havaittuEi vielä havaittuEi vielä havaittuEi vielä havaittuEi vielä havaittuEi vielä havaittu
202378.2%65.9%Ei vielä havaittuEi vielä havaittuEi vielä havaittuEi vielä havaittuEi vielä havaittuEi vielä havaittuEi vielä havaittuEi vielä havaittu
202276.3%64.8%56.3%Ei vielä havaittuEi vielä havaittuEi vielä havaittuEi vielä havaittuEi vielä havaittuEi vielä havaittuEi vielä havaittu
202179.1%67%59.1%52.4%Ei vielä havaittuEi vielä havaittuEi vielä havaittuEi vielä havaittuEi vielä havaittuEi vielä havaittu
202080.9%72.3%63.6%57.2%51.4%Ei vielä havaittuEi vielä havaittuEi vielä havaittuEi vielä havaittuEi vielä havaittu
201979.2%70.2%64%56.7%51.5%46.8%Ei vielä havaittuEi vielä havaittuEi vielä havaittuEi vielä havaittu
201879.4%68.7%62.1%57.3%51.9%47.4%43.3%Ei vielä havaittuEi vielä havaittuEi vielä havaittu
201779.1%68.6%60.7%55.5%51.6%47%43.2%39.8%Ei vielä havaittuEi vielä havaittu
201679.6%68.8%61.2%55%50.7%47.4%43.3%39.9%36.9%Ei vielä havaittu
201579.6%69.1%61.4%55.4%50.2%46.4%43.6%40.3%37.4%34.7%

Alkuperäisen kohortin selviytymisprosentti. Tuoreimmat yhden, viiden ja kymmenen vuoden havainnot kuvaavat eri kohortteja, eikä niitä pidä lukea yhden kohortin kehityksenä.

Ensisijainen lähde: U.S. Bureau of Labor Statistics — tarkistettu 12. syyskuuta 2026

Miten selviytymisasteet vertautuvat valituilla toimialoilla?

Yhteinen syntymäkohortti tekee toimialojen horisonteista vertailukelpoisia. Nämä valitut toimialat seuraavat kaikkia maaliskuussa 2015 päättyneen vuoden aikana syntyneitä laitoksia samojen yhden, viiden ja kymmenen vuoden havaintoajankohtien kautta.

Vieritä vaakasuunnassa vertaillaksesi kaikkia sarakkeita →

Yritysten selviytymisasteet — Havainnot maaliskuuhun 2025 asti. Yhdysvallat.
ToimialaYksi vuosi: maaliskuu 2016Viisi vuotta: maaliskuu 2020Kymmenen vuotta: maaliskuu 2025
Valmistus89.8%61%45.3%
Vähittäiskauppa90.2%61.7%44.2%
Tiedotus80.8%46.8%30%
Rahoitus ja vakuutus85.5%56.2%38.4%
Ammattimainen, tieteellinen ja tekninen palvelu81.6%50.3%34.3%
Terveydenhuolto ja sosiaalipalvelut84.6%57.3%36.4%
Majoitus- ja ravitsemispalvelut88.2%58.5%41.6%

Valitut toimialat, ei tyhjentävä sarjataulukko. Tiedot kuvaavat näiden toimialojen toimipaikkoja, eivät yksittäisen perustajan tai yrityksen epäonnistumisen todennäköisyyttä.

Ensisijaiset lähteet: U.S. Bureau of Labor Statistics — tarkistettu 12. syyskuuta 2026 · U.S. Bureau of Labor Statistics — tarkistettu 12. syyskuuta 2026 · U.S. Bureau of Labor Statistics — tarkistettu 12. syyskuuta 2026 · U.S. Bureau of Labor Statistics — tarkistettu 12. syyskuuta 2026 · U.S. Bureau of Labor Statistics — tarkistettu 12. syyskuuta 2026 · U.S. Bureau of Labor Statistics — tarkistettu 12. syyskuuta 2026 · U.S. Bureau of Labor Statistics — tarkistettu 12. syyskuuta 2026

Tarkoittaako toimipaikan selviytymättömyys yrityksen konkurssia?

Ei. Yritys on liiketoimintapaikka, jolla on työllisyyttä; se ei välttämättä ole itsenäinen yritys. Selviytymättömyys ei ole konkurssitilasto, ja yksi yritys voi toimia monissa toimipaikoissa.

BLS määrittää toimipaikkojen syntymät ensimmäisen positiivisen työllisyyden perusteella. Toiminnan, rakenteen ja muiden yritystapahtumien muutokset tarkoittavat, että "ei selviytynyt" ei voida uudelleennimetä "konkurssiksi" tai "perustaja epäonnistui".

Ensisijainen lähde: U.S. Bureau of Labor Statistics — tarkistettu 12. syyskuuta 2026

Ovatko nämä nimenomaan pienyritysten selviytymisasteita?

Ei. Julkaistut toimialojen selviytymistaulukot kattavat yksityisen sektorin työnantajayritykset eri kokoisina. Ne tarjoavat hyödyllistä kontekstia pienyritystutkimukselle, mutta ne eivät eristä pieniä yrityksiä tai yrityksiä ilman työntekijöitä.

Otsikko heijastaa lukijoiden yleisesti kysymää kysymystä; mitattu populaatio ilmoitetaan tässä, taulukoiden yläpuolella ja jokaisella ladattavalla rivillä. Emme väitä, että ohjelmistojen käyttö selittää näitä tuloksia.

Ensisijainen lähde: U.S. Bureau of Labor Statistics — tarkistettu 12. syyskuuta 2026

Metodologia ja rajoitukset

  1. Poimimme BLS Business Employment Dynamics -taulukon 7 kansalliset kohortit, jotka on syntynyt vuosina maaliskuu 2015–2024, ja niiden maaliskuuhun 2025 asti saatavilla olevat syntymän jälkeiset havainnot.
  2. Valittu toimialavertailu pitää vuoden 2015 syntymäkohortin vakiona ja vertaa selviytymistä yhden, viiden ja kymmenen vuoden kohdalla. Julkaistut prosenttiosuudet säilytetään sen sijaan, että ne laskettaisiin uudelleen pyöristetyistä tai epäyhteensopivista nimittäjistä.
  3. Jokainen havainto tallentaa kohortin, havaintovuoden, iän, selviytyneiden toimipaikkojen määrän ja tarkan lähdetaulukon sijainnin ladattavassa luettelossa.
  4. Tämä on syyskuun 2026 toimituksellinen painos, joka käyttää tarkistetuissa taulukoissa saatavilla olevia havaintoja, ei väite, että vuoden 2026 selviytymistulokset on julkaistu. Rullaavat tekstitaulukot eivät ilmoita julkaisupäivää; se jätetään nulliksi sen keksimisen sijaan.

Mitä nämä luvut eivät voi kertoa sinulle

  • Työnantajan toimipaikka ei ole sama yksikkö kuin yritys, omistaja, startup tai toiminimiyrittäjä. Näitä lukuja ei saa siteerata konkurssilukuina.
  • Eri syntymäkohortit kokevat erilaisia taloudellisia olosuhteita. Vertailu kohorttivuosien välillä ei tunnista selviytymiserojen syytä.
  • Valitut toimialat eivät ole tyhjentäviä. Tiedot eivät testaa, parantaako jokin tietty johtamiskäytäntö tai ohjelmisto selviytymistä.

Tuoreus ja korjaukset

Workspace369:n toimitusryhmän ylläpitämä. Tarkistetaan vuosittain BLS:n päivitettäessä perustamisikä- ja selviytymistaulukoitaan. Tarkista linkit neljännesvuosittain. Julkaisupäivämäärä muuttuu vain, kun todisteita tai sisältöä tarkistetaan olennaisesti; se ei muuta taustalla olevaa havaintojaksota.

Ensimmäinen painos: . Tämän painoksen tiedonkeruu, lähdeviittaukset ja laskelmat on tarkistettu. Itsenäistä vertaisarviointia ei ole tehty.

Löysitkö virheen tai uudemman ensisijaisen julkaisun? Lähetä korjaus lähteen ja vaikuttaneen tilaston kanssa. Vahvistetut korjaukset on tallennettu alle ennen uudelleenjulkaisua.

Tarkistushistoria

Yllä olevat todistuspäivämäärät kuvaavat raporttia. Lataukset ja viittauspäivitykset alla eivät tarkoita, että lähteitä olisi tarkistettu uudelleen.

  • — Lisätty versioidut CSV- ja JSON-arkistot, tarkistussummat ja viitteidenhallintaohjelmien vienti. Lähdehavainnot ja todistuspäivämäärät pysyvät ennallaan.

Ensisijaiset lähteet ja alkuperä

Jokainen raportoitu numeerinen solu linkittää suoraan tuottajaansa. Lataukset sisältävät tarkat taulukko- tai työkirjasijainnit, havaintokaudet, käyttöajankohdat, kaavat ja syötteiden viitteet.

  1. U.S. Bureau of Labor StatisticsBusiness Employment Dynamics Taulukko 7: Teollisuuden toimipaikkojen selviytyminen ↗Julkaisupäivää ei ole tallennettu; katso alkuperäinen lähde. Käytetty 12. syyskuuta 2026.Yhdysvaltain liittovaltion hallituksen tiedot; maininta vaaditaan. Ei viraston hyväksyntää.
  2. U.S. Bureau of Labor StatisticsBusiness Employment Dynamics Taulukko 7: Vähittäiskaupan toimipaikkojen selviytyminen ↗Julkaisupäivää ei ole tallennettu; katso alkuperäinen lähde. Käytetty 12. syyskuuta 2026.Yhdysvaltain liittovaltion hallituksen tiedot; maininta vaaditaan. Ei viraston hyväksyntää.
  3. U.S. Bureau of Labor StatisticsBusiness Employment Dynamics Taulukko 7: Tietoliikennealan toimipaikkojen selviytyminen ↗Julkaisupäivää ei ole tallennettu; katso alkuperäinen lähde. Käytetty 12. syyskuuta 2026.Yhdysvaltain liittovaltion hallituksen tiedot; maininta vaaditaan. Ei viraston hyväksyntää.
  4. U.S. Bureau of Labor StatisticsBusiness Employment Dynamics Taulukko 7: Rahoitus- ja vakuutusalan toimipaikkojen selviytyminen ↗Julkaisupäivää ei ole tallennettu; katso alkuperäinen lähde. Käytetty 12. syyskuuta 2026.Yhdysvaltain liittovaltion hallituksen tiedot; maininta vaaditaan. Ei viraston hyväksyntää.
  5. U.S. Bureau of Labor StatisticsBusiness Employment Dynamics Taulukko 7: Ammatillisten, tieteellisten ja teknisten palveluiden toimipaikkojen selviytyminen ↗Julkaisupäivää ei ole tallennettu; katso alkuperäinen lähde. Käytetty 12. syyskuuta 2026.Yhdysvaltain liittovaltion hallituksen tiedot; maininta vaaditaan. Ei viraston hyväksyntää.
  6. U.S. Bureau of Labor StatisticsBusiness Employment Dynamics Taulukko 7: Terveydenhuollon ja sosiaalihuollon toimipaikkojen selviytyminen ↗Julkaisupäivää ei ole tallennettu; katso alkuperäinen lähde. Käytetty 12. syyskuuta 2026.Yhdysvaltain liittovaltion hallituksen tiedot; maininta vaaditaan. Ei viraston hyväksyntää.
  7. U.S. Bureau of Labor StatisticsBusiness Employment Dynamics Taulukko 7: Majoitus- ja ravitsemisalan toimipaikkojen selviytyminen ↗Julkaisupäivää ei ole tallennettu; katso alkuperäinen lähde. Käytetty 12. syyskuuta 2026.Yhdysvaltain liittovaltion hallituksen tiedot; maininta vaaditaan. Ei viraston hyväksyntää.
  8. U.S. Bureau of Labor StatisticsBusiness Employment Dynamics Taulukko 7: Kaikkien yksityisten toimipaikkojen selviytyminen ↗Julkaisupäivää ei ole tallennettu; katso alkuperäinen lähde. Käytetty 12. syyskuuta 2026.Yhdysvaltain liittovaltion hallituksen tiedot; maininta vaaditaan. Ei viraston hyväksyntää.
  9. U.S. Bureau of Labor StatisticsToimipaikan ikä ja selviytyminen: usein kysytyt kysymykset ↗Julkaisupäivää ei ole tallennettu; katso alkuperäinen lähde. Käytetty 12. syyskuuta 2026.Yhdysvaltain liittovaltion hallituksen tiedot; maininta vaaditaan. Ei viraston hyväksyntää.

Miten tämä raportti mainitaan

Lähde-raportoidun tilaston osalta mainitse alkuperäinen julkaisija ja linkitä tarkkaan riviin tässä, kun käytät kokoelmaamme. Mallinnetun tuloksen osalta mainitse Workspace369 ja sisällytä oletukset. Linkittäminen tälle sivulle ei tee meistä kolmannen osapuolen datan alkuperäistä tuottajaa.

Workspace369. (2026-10-09). Yritysten selviytymisasteet 1, 5 ja 10 vuoden jälkeen: BLS-tiedot. https://workspace369.com/research/small-business-survival-rate-statistics/. Ensisijaiset lähteet ja havaintojaksot raportissa luetellulla tavalla.

Versioidut tiedot

Käytä arkistoitua tiedostoa, kun analyysisi on pysyttävä toistettavana. Versio tunnistaa tarkat CSV- ja JSON-tavut; muuttumaton data säilyttää saman version.

Tietojoukon versio: f02db6de3cf60b84cab02c515e59e202ef17c378dae1c5fb1cd96c4269b49b71

Viittausviennit kuvaavat Workspace369:n kokoelmaa. Kun viittaat raportoituun havaintoon, anna tunnustus myös sen alkuperäiselle tuottajalle.

Ladattavat tiedostot ovat englanninkielisiä viiteaineistoja, mukaan lukien käännetyillä sivuilla. Lähdeoikeudet säilyvät niiden tuottajilla. Mainitse Workspace369:n koostaminen ja laskelmat; tutustu kunkin lähteen uudelleenkäyttöehtoihin.