Cel mai bun software de management al practicii contabile în 2026
Cel mai bun software de gestionare a practicilor contabile (numit și software de contabilitate sau software pentru practica contabililor) pune capăt cursei lunare pentru documente: clientul încarcă pe un portal, memento-urile se repetă până când fișierele ajung, iar factura este emisă din același record. Mai jos, cinci opțiuni sunt clasificate pentru o firmă de la una la zece persoane. Prețuiți mai întâi un retainer? Încercați gratuit calculator prețuri retainer; configurarea Workspace369 este pe pagina de management al practicii contabile.
Software de gestion pentru firme de contabilitate de 1-10 persoane: Financial Cents, Karbon, TaxDome, Canopy și Workspace369 comparate pe portaluri și costuri.
Noi facem Workspace369, care este pe această listă. Cântărește clasamentul nostru ținând cont de acest lucru.
Divulgare și metodă: Workspace369 publică acest ghid și este una dintre opțiuni; o clasăm pe ultimul loc din cinci. Este o comparație bazată pe documentație, nu un benchmark practic. Paginile de prețuri ale furnizorilor au fost citite pe 29 octombrie 2026. Verificați planurile curente la fiecare furnizor înainte de a cumpăra.
Principalele concluzii
- Managementul practicii pentru un birou mic înseamnă un portal pentru clienți, solicitări, memento-uri și facturare pe o singură înregistrare de client, astfel încât urmărirea documentelor lunare nu mai trăiește în email.
- Pe paginile de prețuri citite pe 29 octombrie 2026, trei angajați costă $147 pe lună pe Financial Cents Team, $177 pe Karbon Team și $222 pe Canopy Standard, toate facturate anual și per utilizator.
- La opt angajați, decalajul se lărgește: 392 USD pe Financial Cents Team, 472 USD pe Karbon Team, 592 USD pe Canopy Standard și aproximativ 667 USD pe lună pe TaxDome Pro pe un termen de un an.
- Financial Cents ocupă primul loc pentru o firmă de 1-10 persoane în ceea ce privește potrivirea documentată și prețul, deși facturarea lunară necesită cel puțin 5 utilizatori. Karbon trimite doar memento-uri automate clienților în planul Business, iar TaxDome este cel mai complet, dar cel mai scump per utilizator.
- Workspace369 se clasează pe ultimul loc din cinci: nu are flux de lucru pentru declarații fiscale sau calendar pentru termene limită. Cazul său este de locuri fixe, de la 84 USD pentru trei angajați și 134 USD pentru opt, cu un portal pe fiecare plan.
Ce conține?
Ce este (și ce nu este) un software de management al practicilor contabileCum am comparat aceste instrumenteCel mai bun software de management al practicilor contabile în 2026Comparație lateralăCost la 3 și 8 angajați: per utilizator versus fixCe software de management al practicilor contabile se potrivește firmei dvs.?Testați un client printr-o închidere de lunăCum arată închiderea de sfârșit de lună în Workspace369Când o configurare simplă este suficientă
Ce este (și ce nu este) un software de management al practicilor contabile
Software-ul de management al practicii derulează munca în jurul cărților și declarațiilor: fișa clientului, solicitarea documentelor, portalul, memento-urile, lista de sarcini pentru fiecare închidere, timp și factura care urmează. Nu este un software de contabilitate sau de pregătire a impozitelor. Niciunul dintre instrumentele de aici nu înlocuiește registrul sau software-ul de declarații, deși mai multe se conectează la acestea. O listă de sarcini care nu poate primi extrasul de cont al unui client mută doar urmărirea într-o altă inbox. Înregistrarea unui nou client (contract de angajament, ID și primele documente) este acoperită în ghid software de onboarding pentru clienți, care are o secțiune pentru firme de contabilitate.

Cum am comparat aceste instrumente
Fiecare instrument a fost verificat pe aceleași cinci puncte, folosind doar pagina sa de prețuri așa cum a fost citită într-un browser headless pe 29 octombrie 2026, cu comutatoarele de facturare și termen apăsate acolo unde pagina le avea:
- Portal client și solicitări: dacă clienții încarcă fișiere și semnează printr-un portal și în ce plan.
- Memento-uri: dacă memento-urile către clienți rulează automat și în ce plan.
- Facturare și angajament: facturare, propuneri sau scrisori de angajament în planul listat.
- Cost lunar: pentru 3 angajați și pentru 8 angajați, la cel mai mic plan care include un portal.
- Perioadă de probă și angajament: durata perioadei de probă, cerința cardului și termenul contractului.
Comanda urmează verificările 1 până la 3 pentru un cititor de contabilitate, apoi verificarea 4. Nu am testat viteza, suportul, aplicațiile mobile, profunzimea fluxului de lucru al declarațiilor fiscale sau integrările cu registrul și nu am folosit evaluări terțe. Prețurile per utilizator sunt afișate facturate anual, cu excepția cazului în care se specifică altfel.
Cel mai bun software de management al practicilor contabile în 2026
1. Financial Cents, cel mai bun pentru firme mici care doresc cel mai mic preț per utilizator cu un portal
Financial Cents listează Solo la 19 USD pe lună facturat anual, Team la 49 USD per utilizator pe lună facturat anual (69 USD lunar) și Scale la 69 USD (89 USD lunar). Team include fluxuri de lucru și liste de sarcini, automatizări de fluxuri de lucru, sarcini și solicitări ale clienților, un portal pentru clienți, partajare securizată de fișiere, gestionare documente, urmărire timp, facturare, propuneri și scrisori de angajament, semnături electronice, o integrare QuickBooks Online, e-mail integrat și rețineri.
Limitări: urmăririle automate ale clienților și portalul de marcă sunt funcții Scale, deci o firmă care dorește memento-uri plătește $69 per utilizator, nu $49. Toate planurile sunt un acord de 12 luni, iar facturarea lunară necesită cel puțin 5 utilizatori, deci o firmă de 3 persoane plătește anual.
Verificat pe 29 octombrie 2026. Perioada de probă este de 14 zile fără card, iar proba Solo este doar pentru firmele cu un singur utilizator.
Cel mai bun pentru: o firmă de la una la zece persoane care dorește portal, solicitări, semnături electronice și facturare la un preț mic per utilizator.
2. Karbon, cel mai bun pentru echipele cu multe emailuri care trăiesc în inbox
Karbon listează Team la 59 USD per utilizator pe lună facturat anual (79 USD lunar) și Business la 89 USD (99 USD lunar), cu Enterprise personalizat. Fiecare plan include triaj e-mail, colaborare în echipă, flux de lucru cu șabloane de lucru, un portal pentru clienți cu încărcări de fișiere, gestionare documente, urmărire timp și bugete, facturare și plăți, și scrisori de angajament. Team listează 40 de șabloane de lucru și Business 75.
Limitări: memento-urile automate pentru clienți și automatizarea sarcinilor încep pe Business la 89 USD, deci memento-urile costă cu 51% mai mult decât planul de intrare. Facturarea lunară necesită o echipă de patru sau mai multe persoane. Solicitările de semnătură electronică în afara scrisorilor de angajament folosesc credite plătite, de la 100 USD pentru 100 de credite. Pagina de prețuri listează un demo, nu un test gratuit.
Verificat pe 29 octombrie 2026.
Cel mai bun pentru: o echipă de patru sau mai multe persoane care doresc email și șabloane de lucru partajate și vor plăti pentru Business pentru a primi memento-uri automate.
3. TaxDome, cel mai bun pentru firmele care doresc taxe și contabilitate într-un singur portal
TaxDome se vinde per loc și per durată de contract. Essentials, doar pentru utilizatori individuali, este 800 USD pe an pe un termen de un an. Pro este 1.000 USD per loc, iar Business este 1.200 USD, scăzând la 900 USD și 1.100 USD pe un termen de trei ani. Fiecare plan include un CRM nelimitat, un portal web pentru clienți și o aplicație mobilă, stocare nelimitată și semnături electronice, email integrat, SMS și chat securizat, oferte și plăți, și formulare de înregistrare. Pro adaugă integrări de contabilitate cu registrele clienților (120 de conexiuni) și o integrare IRS pentru a descărca transcrieri, plus roluri de cont.
Limitări: este cel mai scump per utilizator aici, aproximativ 83 USD per utilizator pe lună pe un termen Pro de un an. Se aplică minimul de un an, iar pagina nu listează o perioadă de probă gratuită, ci doar o cerere de demo.
Verificat pe 29 octombrie 2026.
Cel mai bun pentru: o firmă care se ocupă de taxe și contabilitate pentru aceiași clienți, care acceptă un angajament mai lung pentru un singur portal.
4. Canopy, cel mai bun pentru contabilii care doresc portalul plus instrumente fiscale suplimentare
Canopy listează Standard la 74 USD, Plus la 109 USD și Premium la 149 USD (marcat în curând) per utilizator pe lună, facturat anual. Standard include CRM și managementul clienților, managementul documentelor și eSign, un portal pentru clienți cu mesagerie securizată, fluxuri de lucru automate și recurente pentru sarcini și facturare și plăți. Rolurile utilizatorilor și controalele de acces încep la Plus. Add-on-urile includ automatizarea fluxului de lucru fiscal de la 34 USD per credit client, automatizarea închiderii la 10 USD per client conectat pe lună și rezoluția fiscală la 50 USD per utilizator.
Limitări: controlul accesului și planificarea capacității necesită Plus, care costă 327 USD pe lună pentru trei persoane. Prețul de facturare lunară este Vezi site, deoarece comutatorul nu a afișat nicio cifră. Pagina oferă un demo.
Verificat pe 29 octombrie 2026.
Cel mai bun pentru: contabili care doresc automatizarea taxelor și a închiderii ca add-on-uri peste un portal și vor începe pe Standard.
5. Workspace369, cel mai bun pentru locuri fixe și facturare alături de lucrul cu clienții
Workspace369 nu este construit pentru contabili. Nu are flux de lucru pentru declarații fiscale, nici calendar pentru termene limită de depunere și nici integrări de cont în matricea planului. Fiecare plan listează un portal client, urmărire solicitări și formulare publice de preluare, automatizări email (până la 3 active pe Cadet), contracte cu semnătură electronică, Propuneri, recurent facturi, și acces limitat la client. Pașii SMS încep de la Voyager. Cadet costă 29 USD pe lună pentru un loc; Voyager costă 74 USD pentru 2 locuri, plus 10 USD pentru fiecare loc adăugat.
Limitări: nimic din el nu cunoaște o dată scadentă contabilă, deci termenele recurente sunt stabilite manual. Perioada de probă de 14 zile necesită un card.
Cel mai bun pentru: o firmă de contabilitate sau consultanță care facturează rețineri, dorește un portal și memento-uri fără o factură per utilizator și nu are nevoie de flux de lucru fiscal.
Comparație laterală
| Instrument | 3 angajați, pe lună | 8 angajați, pe lună | Portal | Memento-uri automate pentru clienți | Trial |
|---|---|---|---|---|---|
| Financial Cents | 147 USD pe Team | 392 USD pe Team | Echipă | Scale (207 USD pentru 3, 552 USD pentru 8) | 14 zile, fără card |
| Karbon | 177 USD pe Team | 472 USD pe Team | Echipă | Business (267 USD pentru 3, 712 USD pentru 8) | Demo |
| TaxDome | 250 USD pe Pro, termen de un an | Aproximativ 667 USD pe Pro | Toate planurile | Nu este numit pe pagina de prețuri | Demo |
| Canopy | 222 USD pe Standard | 592 USD pe Standard | Standard | Fluxuri de lucru automate pe Standard | Demo |
| Workspace369 | 84 USD pe Voyager plus 1 loc | 134 USD pe Voyager plus 6 locuri | Toate planurile | Email de la Cadet, SMS de la Voyager | 14 zile, card necesar |
Toate cifrele sunt facturate anual per utilizator, cu excepția Workspace369, care este facturat lunar. TaxDome Pro este convertit din $1,000 per utilizator pe an. Verificat pe 29 octombrie 2026.
Cost la 3 și 8 angajați: per utilizator versus fix
Un preț per utilizator pare mic până când îl înmulțiți. Trei persoane pe Financial Cents Team plătesc 147 USD pe lună; opt plătesc 392 USD. Workspace369 Voyager acoperă două locuri pentru 74 USD și adaugă 10 USD per loc, deci trei plătesc 84 USD și opt plătesc 134 USD. Specialist la 149 USD include zece locuri și adaugă cozi de apeluri și înregistrare, de care majoritatea firmelor nu au nevoie.
Planul fix câștigă la preț la opt angajați cu 258 USD pe lună față de Financial Cents Team și 338 USD față de Karbon Team. Pierde la potrivire: nu are flux de lucru fiscal și nici calendar de termene limită. Stabiliți prețul instrumentelor în funcție de numărul dvs. de angajați peste un an, nu astăzi.
Ce software de management al practicilor contabile se potrivește firmei dvs.?
| Dacă aveți nevoie în principal de | Începeți cu | De ce |
|---|---|---|
| Cel mai mic preț per utilizator cu un portal | Financial Cents | 49 USD per utilizator include portal, semnături electronice și facturare |
| Șabloane de email și de lucru partajate pentru patru sau mai mulți | Karbon | Triaj email pe fiecare plan, memento-uri pe Business |
| Taxe și contabilitate într-un singur portal | TaxDome | Portal, SMS, semnături electronice și integrări de registrul din Pro |
| Portal plus add-on-uri pentru taxe și închidere | Canopy | Add-on-uri pentru flux de lucru fiscal și automatizarea închiderii |
| Un preț fix per loc pentru o echipă în creștere | Workspace369 | 134 USD pentru opt angajați, portal pe fiecare plan |
Testați un client printr-o închidere de lună
Utilizați date demo în fiecare instrument de pe lista dvs. scurtă, niciodată detaliile bancare ale unui client real:
- Adaugă un client și trimite o solicitare de documente pentru trei fișiere.
- Lăsați un memento să se declanșeze sau declanșați-l manual și citiți ce primește clientul.
- Încărcați două fișiere ca și client și verificați unde ajung.
- Trimiteți o scrisoare de angajament sau o ofertă și semnați-o ca și client.
- Adaugă un al doilea membru al personalului și limitează-l la un singur client.
- Trimiteți factura și confirmați că fișierul, mesajul și factura se află pe o singură înregistrare.
Instrumentul potrivit afișează toate acestea fără o foaie de calcul. Dacă memento-ul se declanșează doar pe un plan superior, stabiliți prețul acelui plan, nu al celui de intrare.
Cum arată închiderea de sfârșit de lună în Workspace369
Pentru firmele care aleg Workspace369, prima săptămână a lunii arată astfel. Deschideți un client și fila documente, apoi deschideți facturi, soldul restant și activitatea curentă se află pe un singur profil, același cont pe care clientul îl vede prin portal.

În întreaga firmă, închiderile lunii rulează ca carduri pe o tablă: planificare, în curs, în așteptare, finalizat. Fiecare card are un proprietar, un buget și o bară de progres, iar contorul Solicitări din bara laterală arată câte verificări de documente sunt încă deschise.

Factura este apoi trimisă din același registru cu un link de Plată Acum. Pentru un client nou, onboarding începe cu un formular de înregistrare și un Propunere.
Când o configurare simplă este suficientă
Un contabil solo cu o mână de clienți poate funcționa pe un drive partajat, un calendar și un șablon de factură. Treceți la managementul practicii atunci când se alătură o a doua persoană, când colectați aceleași documente în fiecare lună sau când un client întreabă ce mai aveți nevoie și verificați trei locuri. Vedeți pagina de prețuri pentru planurile actuale Workspace369.
Înainte de a migra clienți reali, rulați o închidere de lună pe date demo și confirmați că puteți exporta fișierele clienților și istoricul facturării.
Surse revizuite pentru acest ghid
- Prețuri KarbonPagina oficială de prețuri citită într-un browser headless pe 29 octombrie 2026 pentru Team ($59 per utilizator pe lună facturat anual, $79 lunar), Business ($89 anual, $99 lunar), minimul de patru utilizatori pentru facturare lunară, comparația planurilor și pachetele de credite eSignature.
- Prețuri Financial CentsPagina oficială de prețuri citită într-un browser headless pe 29 octombrie 2026 pentru Solo ($19 pe lună facturat anual), Team ($49 per utilizator facturat anual, $69 lunar) și Scale ($69 anual, $89 lunar), funcționalitățile incluse, perioada de probă de 14 zile și acordul de 12 luni.
- Prețuri TaxDomePagina oficială de prețuri citită într-un browser headless pe 29 octombrie 2026, făcând clic pe termenii de unu, doi și trei ani: Essentials (doar solo) $800, $750 și $700, Pro $1,000, $950 și $900, Business $1,200, $1,150 și $1,100 per utilizator pe an. Pagina nu listează o perioadă de probă gratuită.
- Prețuri CanopyPagina oficială de prețuri citită într-un browser headless pe 29 octombrie 2026 pentru Standard ($74), Plus ($109) și Premium ($149, marcat în curând) per utilizator pe lună facturat anual, și ratele suplimentare. Comutatorul de facturare lunară nu a afișat o cifră lunară, deci prețul lunar este Vezi site.
- Prețuri Workspace369Matricea planurilor revizuită pe 29 octombrie 2026 pentru utilizatori, prețul per utilizator suplimentar, portalul clienților, automatizări, acces la nivel de client și termeni de probă.
Workspace369 publică această comparație bazată pe documentație și este una dintre opțiuni; o clasăm ultima din cinci pentru acest cititor. Nu este un clasament independent sau un benchmark practic.
Gestionați urmărirea clienților într-un singur spațiu de lucru.
CRM, inbox, voce, facturare, plăți, proiecte, fișiere, AI și automatizări de flux de lucru — conectate în loc de exportate.
Perioadă de probă gratuită de 14 zile. Card necesar. După perioada de probă: de la 29 USD/lună. Se reînnoiește automat în fiecare lună până când anulați. Anulați oricând în Setări → Facturare.
Vedeți prețurile